ETRI در حال ساخت سنسوری است که در برابر اشعه مقاوم باشد

[ad_1]

دما و فشار را می توان حتی پس از 24 ساعت قرار گرفتن در معرض تابش مداوم اندازه گیری کرد ، که انتظار می رود جایگزین لباس محافظ سرب سنگین شود

[보안뉴스 박미영 기자] یک تیم تحقیقاتی کره ای یک حسگر مرکب انعطاف پذیر را بر اساس ماده ای ساخته است که می تواند در برابر تابش مقاومت کند. انتظار می رود این ماده به عنوان یک سنسور مقاوم در برابر اشعه که می تواند فشار و دما را در نیروگاه هسته ای اندازه گیری کند یا لباس محافظ سرب سنگین را جایگزین کند ، به طور موثر استفاده شود.

[사진=ETRI]

انستیتوی الکترونیک و ارتباطات (ETRI) اعلام کرده است که حسگر دمای فشار و کامپوزیت مقاوم در برابر اشعه را بر اساس ماده کامپوزیتی که ترکیبی از گرافن ، MXene و رزین پلیمری (Ecoflex) است ، تولید کرده است. نیروگاه های هسته ای با استفاده از عناصری مانند رادیوم ، اورانیوم ، توریم و پولونیوم برق تولید می کنند. در روند دست زدن به عناصر ، تابش ساطع می شود. تابش از نیروی نفوذ بسیار بالایی برخوردار است ، که باعث سو mal عملکرد یا سوunction عملکرد دستگاه های الکترونیکی می شود و هنگامی که در معرض بدن انسان قرار می گیرد ، در معرض بافت های زیستی مضر قرار می گیرد.

تجهیزات موجود نیروگاه هسته ای عمدتا از مواد نیمه هادی ساخته شده و توسط محافظ سرب محافظت می شود ، که تابش نمی تواند به آن نفوذ کند. بیشتر لباس های محافظتی که پرسنل وارد تاسیسات می پوشند نیز از سرب است. در نتیجه ، وزن و حجم تجهیزات افزایش یافت و لباس محافظ نیز بسیار سنگین بود.

ETRI یک سنسور پیچیده تولید کرده است که می تواند فشار و دما را بدون تغییر فیزیکی یا شیمیایی اندازه گیری کند ، حتی در معرض تابش پرانرژی. تیم تحقیقاتی همچنین با بررسی مشخصات آن در مرکز تحقیقات پیشرفته تابش موسسه کره ای تحقیقات انرژی اتمی ، واقع در جئونگوآپ ، توانستند برتری حسگر توسعه یافته را ثابت کنند. در این آزمایش ، این ماده در سطح تابش آزمایش شد که در صورت برخورد با انسان کشنده خواهد بود. تیم تحقیق تأیید کرد که هیچ تغییری یا ناهنجاری در ماده وجود ندارد ، حتی زمانی که پرتوهای گاما 20 کیلوگرم بر ساعت به مدت 24 ساعت با کبالت 60 تابانده شدند.

سنسور توسعه یافته به شکل یک فیلم انعطاف پذیر است. وزن آن سبک است و می تواند در یک ناحیه وسیع و به اشکال مختلف تولید شود. با تشکر از این ، انتظار می رود که بتواند لباس های محافظ سرب سنگین را که در مناطق تحت تابش در نیروگاه های هسته ای و بیمارستان ها استفاده می شود ، جایگزین کند و آن را به شکل لباس در آورد.

همچنین می تواند به عنوان حسگر برای تشخیص اشیا استفاده شود. تیم تحقیقاتی همچنین تأیید کردند که حساسیت سنسور به اندازه کافی بالا است تا تفاوت نیرو را بسته به وزن ، اختلاف فشار چسب بستگی به سختی و اختلاف دما در مایع را تشخیص دهد. با تشکر از این ، می توان آن را نه تنها برای پروتزهای دستی ، بلکه همچنین برای ربات هایی که در محیط های شدید قرار گرفته اند ، در آنجا تابش به قدری زیاد است که افراد نمی توانند وارد آنها شوند.

این ماده نه تنها برای جلوگیری از تابش ، بلکه برای محافظت از امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا نیز م effectiveثر است ، بنابراین به طور گسترده ای در دستگاه های الکترونیکی برای ارتباطات 5G ، سیستم های راداری برای خودروهای خودکار و صنایع فضایی مورد استفاده قرار می گیرد. انتظار می رود این برنامه برای لوازم خانگی ، دستگاه های الکترونیکی صنعتی مانند پزشکی و دفاع ملی ، قطعات الکترونیکی مورد استفاده در محیط های شدید ، حسگرها و دستگاه های الکترونیکی هوشمند بسیار مناسب باشد.

تیم تحقیق نشان داد که آنها موفق به تولید حسگر براساس دانش فنی جمع آوری شده برای مدت زمان طولانی شدند. به ویژه ، وی گفت که دستیابی به این نتیجه بر اساس فناوری تولید و ترکیب مواد مناسب مهم است. دکتر چون كي چوي از آزمايشگاه عناصر نانو الكترونيك ETRI گفت: “ما با استفاده از ويژگي هاي محافظتي بسيار خوب اين تكنولوژي ، اميدواريم كه براي عملكرد بي خطر و راحت و سهولت كار دستگاه هاي الكترونيكي در محيط ها در معرض خطر باشد.” امواج تابشی یا الکترومغناطیسی زیادی “

این مطالعه با پشتیبانی پروژه تحقیق و توسعه هسته ای وزارت تجارت ، صنعت و انرژی انجام شده است. فناوری توسعه یافته توسط تیم تحقیقاتی برای ثبت اختراعات ملی و ایالات متحده ثبت شده است. این فناوری به قدری کامل است که می تواند مستقیماً به شرکت های تولید مواد و حسگر منتقل شود و تیم تحقیقاتی معتقد است که محصولات مرتبط می توانند ظرف دو سال تجاری شوند.
[박미영 기자([email protected]ews.com)]

www.boannews.com) تولید مثل-توزیع غیر مجاز>

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *