فیلم های پروسکایت سلول های خورشیدی با کمترین هزینه و سرعت ساخته می شوند پژوهش

[ad_1]

یک روش ساخت فیلم پروسکایت برای صفحات خورشیدی با سرعت رکورد و تنها با هزینه 0.25 دلار (0.18)) در هر فوت مربع می تواند فناوری را از نظر اقتصادی مقرون به صرفه کند.

سلول های خورشیدی پروسکایت در مقایسه با پانل های سیلیکونی تجاری معمولی فرصت جذابی را برای بهره وری بیشتر انرژی و تولید سریعتر ارائه می دهند. محققان پیش از این سلول های پروسکایت را مقیاس بندی کرده اند ، اما هنوز از نظر تجاری قادر به استفاده از آنها نیستند. در حالی که پانل های پروسکایت می توانند ارزان باشند ، اما در اثر گرما و رطوبت تجزیه می شوند. این باعث می شود که دوام کمتری نسبت به سیلیکون داشته باشند که عمر آنها بیش از 25 سال است.

“اگر ما بتوانیم یک ماژول پروسکایت با مدت 30 سال بسازیم ، می توانیم قیمت برق را به زیر 2 سنت در هر کیلووات ساعت کاهش دهیم. با این قیمت ، ما می توانیم از پروسکایت ها برای تولید انرژی در مقیاس بزرگ استفاده کنیم. ” نیک رولستون از دانشگاه استنفورد آمریکا ، در مصاحبه با اخبار استنفورد.

نمای شماتیک لایه های مختلفی که سلول خورشیدی را تشکیل می دهند ، با لایه جمع آوری نور پروسکیت در مرکز آن است

اکنون تیم رولستون روشی را برای ساخت فیلم های پروسکیت با سلول خورشیدی 10 برابر ارزان تر از سیلیکون ایجاد کرده است. روش تک مرحله ای محققان RSPP – درمان سریع اسپری پلاسما نامیده می شود. آنها محلول حاوی پیش سازهای سدیم-فرمامیدینیم یدید سرب یدید پروسکیت را روی یک بستر شیشه مانند پاشیدند و آن را در معرض پلاسما قرار دادند ، که باعث تبلور سریعتر در حالی که آن را در برابر رطوبت محیط ایمن می کند. نتیجه یک ماژول پروسکایت با بازده تبدیل قدرت 18٪ است. تا زمانی که پایداری طولانی مدت لایه برای آزمایش باقی مانده است ، سلول ها کارایی کامل خود را برای دو ساعت در هوا حفظ می کنند.

RSPP برای بهبود خصوصیات فیزیکی ، نوری و الکتریکی نیازی به پس از بازپخت ندارد ، و تولید فیلمهای پروسکایت بسیار سریع را انجام می دهد: 12 متر در دقیقه ، چهار برابر سریعتر از آنچه برای تولید سلول خورشیدی سیلیکون لازم است .

رولستون گفت: “ما به بالاترین عملکرد در بین سایر فناوری های خورشیدی رسیده ایم.” اخبار استنفورد. “شما می توانید صفحات شیشه ای بزرگی را که بر روی غلطک ها قرار گرفته اند و به طور مداوم لایه هایی از پروسکیت را تولید می کنند با سرعتی که قبلاً بدست نیامده اید تصور کنید.

وی گفت: “سیستم RSPP یک پیشرفت تکنولوژیکی در زمینه جذاب سلولهای خورشیدی پروو است.” ماهش سوریاوانشی، محقق در دانشکده فتوولتائیک و انرژی های تجدید پذیر در UNSW سیدنی ، استرالیا. “با این حال ، نگرانی من مربوط به پایداری و سمیت مرتبط با سلولهای خورشیدی پروسکیت سرب است ، که می تواند در دراز مدت آسیب جدی به محیط زیست وارد کند و به نوبه خود آسیب جدی به سلامت انسان وارد کند. این مطالعه فاقد تحلیل دقیق مکانیسم تخریب سلولهای خورشیدی پروسکیت سرب است. “

سوریاوانشی گفت: “سیستم RSPP مطمئناً توانایی تبدیل شدن به یک روش تجاری مناسب برای تولید ماژول های خورشیدی پروسکیت را دارد.”

تصحیح: قیمت فوت مربع فیلم پروسکایت در تاریخ 15 دسامبر به روز شد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *