روزت پیچیده فوق مولکولی قدرت فعل و انفعالات مشترک را نشان می دهد پژوهش

[ad_1]

محققان از انگلستان یک مجموعه فوق مولکولی ساخته اند که شامل روزت های پیوندی هیدروژنی است که در زاویه راست پورفیرین قرار گرفته اند ، که دارای ریزه کاری است.1

تصویری که نمای بالایی و جانبی یک روزت متصل به هگزاپیریدین H را که در داخل یک نانور متصل است نشان می دهد

در طبیعت ، خود مونتاژ چند جزئی در پروتئین ها و پپتیدها معمول است. اما برای سیستم های مصنوعی ، به ندرت می توان نمونه هایی از اجزای مختلف را که توسط فعل و انفعالات غیرکوالانسی متعامد جمع شده اند ، یافت.

نانورینگ پورفیرین و رزهای مربوط به هیدروژن دو نقش کلاسیک خود مونتاژ هستند. هر دو سیستم دارای خصوصیات الکترونیکی منحصر به فردی هستند و به همین ترتیب آنها را برای کاربردهایی مانند جمع آوری نور ، هدایت نانومواد و ماشین های مولکولی مفید می داند.

اکنون ، با همکاری دانشگاه کمبریج و دانشگاه آکسفورد ، پیتر موتلوک و همکارانش یک مجموعه نانو رزت را با استفاده از مونتاژ مشترک توسعه داده اند ، این فرایند ترکیبی از هفت جز using با استفاده از پیوند هیدروژن و فعل و انفعالات بین هماهنگی فلز و لیگاند است. روزت متصل به هیدروژن در داخل پورفیرین مونتاژ می شود ، وقتی در حضور همه اجزا باشد هدایت می شود.

اجزای رزت ، سه پیریمیدین و سه باربیتورات ، به طور جداگانه سنتز شده و با لیگاند های پیریدین ارائه می شوند. برای م nanلفه نانوایی ، این تیم از مجموعه ای که قبلاً گزارش شده بود ، متشکل از شش پورفیرین روی متصل به بوتادین ها ، استفاده کرد.2

در محلول ، پیریمیدین و باربیتورات را فقط در یک روزت هیدروژن بالاتر از غلظت مشخص می توان مونتاژ کرد. به طور مشابه ، لیگاندهای پیریدین منفرد با پورفیرین روی در غلظت های بسیار کم هماهنگی ندارند. هنگامی که پورفیرین به مخلوط رقیق از اجزای تشکیل دهنده روزت اضافه شد ، گروه دریافتند که یک مجموعه پایدار به خصوص در استوکیومتری 1: 3: 3 (نانوراسیون: پیریمیدین: باربیتورات) تشکیل شده است. نتایج آنها همچنین حاکی از آن است که مجموعه فوق مولکولی مرحله به مرحله مونتاژ می شود.

منابع

1 P Motloch و دیگران، شیمی علمی، 2021 ، DOI: 10.1039 / d0sc06097f (این مقاله دسترسی آزاد است.)

2 م. هافمن ، ب آلبینسون ، ح اندرسون و دیگران.، اندرو شیمی بین المللی اد. ، 2008 ، 47، 4993 DOI 🙁10.1002 / آنی .200801188)

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *